תקשיבו, זה יהפוך אתכם לאנשים, מאמנים ומנהלים טובים יותר.

הקשבה, כלי משמעותי בתהליך האימון האישי.

"חוכמת הלב" ההקשבה ואיכותה.


הסיפורים שסופרו במשך אלפי שנים,סביב מדורת השבט, היוו תמיד בסיס לתקשורת אישית חברתית ואיכותית בין בני האדם. גם היום, סיפורי חיים הם חלק מהחוויה האנושית שעוזרת לנו ליצור בעזרת ההקשבה, קשר משמעותי ואמיתי וכך אנחנו מגלים אחד את השני ואת המשותף ביננו כבני אנוש.

תקשורת והקשבה אמיתית, הן הבסיס לכל מערכות היחסים בחיינו והמפתח לפתיחת הדלתות לחדרי הנפש.

רכישת כלי הקשבה ולימוד שיפור ההקשבה, ישפרו לעין ערוך את מערכות היחסים שלנו עם כל אדם ויהוו אבן יסוד בקשר שלנו כמאמנים אישיים עם המתאמנים שלנו וכבני אדם.

 כאשר אנחנו מנהלים שיחות עם אנשים, אנחנו בדרך כלל, עסוקים בעיקר בלדבר או בהמתנה לדבר, וכמעט ואיננו מקשיבים באמת, אלא שומעים.

במשך שנים, רכשנו דפוסי הקשבה שקשורים יותר להקשבה שיפוטית, הקשבה "שמיעתית", או הקשבה משליכה, שממתינה בקוצר רוח לספר את הסיפור שלנו, במקום להקשיב לזולת ומטרתה "לשפוט, לייעץ או ללמד".
אין פלא שלעיתים תכופות, תגובות האדם העומד מולנו הן , "אתה בכלל לא מקשיב לי" את לא מבינה על מה אני מדברת".

 כשנבין כי איננו רשאים לכפות על האחר, את אמונותינו, ותפיסת החיים שלנו אשר מבוססות על ניסיון העבר שלנו , אפשר כי בן שיחנו ירגיש שאנחנו מקשיבים לו.


מיומנות ההקשבה היא מן המיומנויות הבסיסיות והחשובות ביותר בקשר בין המאמן האישי למתאמן והיא מחוללת פלאים בקשר שלנו עם בני אדם.

 קשה לנו בעולם הטכנולגי של היום, להקשיב לזולת ולהשתמש בכלי ההקשבה, אותו כלי פשוט ואנושי שבני האדם השתמשו בו במשך אלפי שנים, ביושבם סביב מדורת השבט.

 אירועי היומיום, "המציאות הטכנולוגית בת ימינו" המציפה אותנו והאגו, שהוא "מסיט ההקשבה" העיקרי בחיינו, מפריעים לנו ללא הרף ואינם מניחים לנו. הקשבה איכותית, היא משהו שעלינו ללמוד לחזור ולתרגל שוב שוב, וקרוב לוודאי שנכשל שוב ושוב, עד אשר נלמד כיצד נכנסים "לבועת ההקשבה" ונלמד כיצד להשאר בה.

לעיתים קרובות מדי אנחנו מנסים "להתווכח" גם עם רגשות ותחושות.

"אני יודע טוב מאד מה את מרגישה וחושבת", "אני חושב שהיית צריכה להגיב אחרת",

"למה לא ענית מיד ? " עכשיו יחשבו שאת ........ ולעיתים יש לנו הפרעה, גם בקשב הפנימי שלנו.

קשה לנו להקשיב לעצמנו, אנחנו מתווכחים ללא הרף עם עצמנו, והשדון המומחה בשיפוטיות יושב על הכתף ומציק לנו ללא הרף עם אותן שאלות בדיוק.

סיפור ידוע הוא על רבי אריה לוין זצ"ל, שפרופסור הלפרין הפסיכיאטר הירושלמי, היה שולח אליו חולי נפש שלא הצליח לרפאם.

באחת הפעמים שנפגשו ביקש הפרופסור מהרב לוין שיגלה את סודו, כיצד הוא מצליח לרפא חולים שהיו עבורו "מקרים אבודים".

"מה אתה אומר להם?" שאל פרופסור הלפרין.

"אני לא אומר להם, אני מקשיב להם" , השיב רבי אריה.

 בהקשבה נכונה מקשיבות העינים,בהקשבה נכונה מקשיב הלב, בהקשבה נכונה מקשיבים לשפת הגוף, בהקשבה נכונה, מקשיבה האונה הימנית האוגרת את המילים הצלילים הריחות והמראות ומיומנת בשליפתם בזמן המתאים.

התבוננו בפניו של בן השיח שלכם, וצרו קשר עין, אין צורך להנהן, אין צורך לומר משפטים ארוכים , קשר עין, מילים פשוטות ושפת הגוף, אומרים, "אני איתך".

שקפו וחיזרו על משפטים כגון, " אני מבין שזה ציער אותך" "אני מבין שהיה לך קשה" , והתאמצו מאד לרוקן את מחשבותיכם, בזמן ההקשבה.

 

תרגלו זאת כל יום בזמן שאתם מדברים עם הזולת, עם בן משפחה, עם חבר, הביטו בפניו, הביטו בעיניו, שדרו אמפתיה וכך תוכלו לשפר את מיומנויות ההקשבה שלכם.


כדאי ושווה כל מאמץ.


מאמן אישי, שיודע להקשיב, עוזר למתאמניו להשיג תוצאות טובות יותר ומהירות יותר, בעזרת הקשבה נכונה.- שאני אומר לך משהו"ואתה רק: "יופי, יופי" משיב,אני יודע שאתה בכלל לא מקשיב


-  יהודה אטלס

 מתוך הספר,  "והילד הזה הוא אני" 


ציקי בן שחר

מאמן אישי ועסקי